Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nulitate absoluta declaratie strain de succesiune prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nulitate absoluta declaratie strain de succesiune prin neacceptare

Buna ziua, mama mea a dat la notariat in anul 1996 o declarative prin care arata ca este straina de succesiunea tatalui prin neacceptare.A dat acea declaratie crezan ca este de accord ca fratele ei impreuna cu familia sa locuiasca in casa parinteasca pana la solutionarea procedurii succesorale, si nicidecum ca ar renunta la mostenire. Mai ales ca stia ca nu se putea dezbate succesiunea pt ca nu existau acte pe bunurile ramase: o casa si un teren. Cu toate astea noatrul a eliberta certificate de mosteniotr fratelui mamei in care acesta figureaza uic mostenitor, iar mama straina de succesiune prin neacceptare. Se poate anula in instant aceasta declaratie?
diananicoara a scris:

Buna ziua, mama mea a dat la notariat in anul 1996 o declarative prin care arata ca este straina de succesiunea tatalui prin neacceptare.A dat acea declaratie crezan ca este de accord ca fratele ei impreuna cu familia sa locuiasca in casa parinteasca pana la solutionarea procedurii succesorale, si nicidecum ca ar renunta la mostenire. Mai ales ca stia ca nu se putea dezbate succesiunea pt ca nu existau acte pe bunurile ramase: o casa si un teren. Cu toate astea noatrul a eliberta certificate de mosteniotr fratelui mamei in care acesta figureaza uic mostenitor, iar mama straina de succesiune prin neacceptare. Se poate anula in instant aceasta declaratie?

Nu se poate anula aceasta declaratie decat daca nu a avut discernamant atunci cand a dat declaratia notariala si se dovedeste prin acte medicale.
Dar sa o anulez pentru cauza ilicita sau frauda la lege?

Pai nu sunt întrunite condițiile. Dvs citiți ceva pe net dar nu filtrați si prin logica.
Da, nici eu nu cred ca ati putea proceda asa cum doriti si este si foarte complicat.
Este vorba de o declaratie si nu de un contract.

Care ar fi motivele pe care v-ati baza?