Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie cetatean turc si romanca
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie cetatean turc si romanca

buna ziua...as avea o intrebare va rog mult sa ma ajutati......eu sunt romanca si prietenul meu e turc ....locuieste in turcia si am dori sa ne casatorim.....imi puteti spune va rog ce acte am avea nevoie?si inca o intrebare ....eu muncesc in germania cu acte in regula ....dupa casatorie ar putea veni cu mine in germania sa muncim impreuna....va rog sa ma ajutati................multumesc
Buna ziua,

Venirea lui in Germania sau Romania in vederea casatoriei este destul de complicata din cauza vizelor. Cel mai simplu pare sa mergeti dvs. acolo ca sa va casatoriti in fata autoritatilor turce (la ambasada Romaniei din Turcia nu se oficiaza decat casatorii intre cetateni romani rezidenti acolo).
Detalii aici:
[ link extern ]

Apoi depuneti certificatul de casatorie turcesc la consulatul nostru din Turcia pentru inscriere si obtinerea certificatului romanesc. Dupa ce il obtineti poate depune la consulatul Germaniei cerere de viza pentru reintregirea familiei in Germania.

Cititi si acest topic, cred ca va este de folos:
www.avocatnet.ro/content/for...