Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chirias fara contract si evacuare in 5 zile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chirias fara contract si evacuare in 5 zile

Buna ziua!
Incerc sa fiu scurt. Locuiesc intr-un apartament, in Bucuresti, din noiembrie 2010. Propietara a refuzat sa facem un contract, nici macar de comodat (aveam nevoie sa-mi deschid firma).
In decembrie 2014 m-a anunt ca are nevoie de apartament timp de doua saptamani. Eu eram plecat din oras si nu am fost de acord dar nu i-a pasat si acele persoane au intrat in apartament, mi-au folosit toate lucrurile posibile (vase, tacamuri, lenjerii de pat, chiar si hainele mi le-au aranjat cum au vrut) si cel mai grav: mi-au umblat in lucruri personale.
In data de 5 ianuarie m-am intors in apartament (nimic nu mai era la locul lui, mobila, vase, haine, obiecte din baie - peste tot au intrat). Zilele acestea am fost contactat de proprietara (pe facebook!) - eu speram ca cu scopul de a-mi plati cazarea la o pensiune in perioada cat am fost lasat pe afara (a fost ideea propietarei pe care nu am acceptat-o) - dar nu, am fost anuntat ca am 5 zile sa-mi iau lucrurile din apartament.
Mentionez ca am platit chiria pe luna decembrie (anticipat). Am chitantele de la intretinere, tv, internet, pe numele meu, inca din 2010.
Ma simt foarte jignit desi stiam ca fel caracter are. In plus, nu are ce sa-mi reproseze:. am platit mereu chiria in avans si la timp - prin transfer bancar, se poate demonstra usor - la fel si toate cheltuielile (direct debit la banca)
Nu vreau sa ma tiganesc sau sa ma cobor la nivelul ei pentru ca nu sunt ca ea si nu imi permite nici timpul. Asadar o sa plec cat de curand pot.

Ma gandesc sa deschid un proces impotriva acestei persoane nesimtite (putin spus). Ce sanse as avea si ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc!
calinccs, utilizator
Puteti folosi procedura medierii.
Apelati la un mediator care va formula o invitatie la mediere doamnei respective. In cazul in care accepta invitatia va puteti rezolva situatia creeata in timp scurt (am inteles ca nu aveti timp la dispozitie).
Va formulati pretentiile si argumentele iar mediatorul va conduce discutiile pana la rezolvarea situatiei. In cazul in care nu se ajunge la o intelegere va sfatuiesc sa consultati un avocat care poate evalua situatia dvs (din punct de vedere al actelor pe care le detineti, a corectitudinii din pdv legal, etc). La mediere va puteti prezenta insotit si de avocat. Avantajul, pentru dvs, ar fi ca scurtati timpul si desigur costurile aferente unui proces.

Pentru a lua legatura cu un mediator folositi site-ul [ link extern ] /
ELENA BARA - BIROU DE MEDIATOR, Mediator
Am trecut printr-un caz similar si am apelat la a depune plangere la ANAF si cum s-a rezolvat: fosta proprietara imi trimite sms in care imi spune "din cauza ta a trebuit sa dau 100 de euro la ANAF" ca ulterior sa primesc o scrisoare foarte evaziva de la mai sus numita institutie prin care ma anuntau ca " in cazul sesizarii Dvs. s-au intreprins masurile prevazute de lege iar dosarul a fost inchis". Spaga inca este la putere!
In instanta ai fi avut o oarecare sansa daca la momentul respectiv ai fi sunat la politie sa anunti de exemplu ca ti s-a furat ceva din bunuri si putea intra la violare de domiciliu, furt calificat si nu-mi mai amintesc ce altceva. Acum tind sa afirm ca este destul de tardiv.
Referitor la evacuarea in termen de 5 zile este impotriva oricaror legi ori norme morale insa din nou, nu prea ai ce face! Cat timp tu nu ai nici macar un "acord civil" (act de mana) prin care sa demonstrezi ca tu locuiai acolo, imi pare rau sa te anunt insa din nou nu prea ai ce face.
Pentru mai departe cauta legislatia privitoare la drepturile si obligatiile chiriasului. Da, exista o astfel de lege! Si mai mult, macar fa un "contract de mana" a la copy-paste in care sa introduci paragrafe din aceasta lege si faci cate un exemplar in original pentru ambele parti! Daca te pricepi sa navighezi si prin Codul Civil poti extrage si de pe acolo cate ceva pentru a incerca sa te acoperi cat decat si a nu mai trece prin asa ceva!
Si sa nu uit: pentru o mai mare credibilitate a inscrisurilor, acel contract este de preferat sa fie contra semnat si de un martor care in eventualitate unei situatii similare sa fie dispus sa vina in instanta pentru a depune marturie.
maxx_maxxx2004, utilizator
Multumesc pentru idee doamna Elena.
Multumesc maxx_maxxx2004.

Domnul mdragomir76 face presupuneri deplasate si va asigur ca am platit un pret chiar mai mare dacat ar fi trebuit nu mai mic asa cum sugerati. In al doilea rand, iarasi afirmatii bazate pe presupuneri, chitantele la intretinere sunt pe numele meu iar unele utilitati sunt pe numele meu, credeti ca asta nu este o dovada? Daca citeati mai atetn observati ca am platit chiria prin transfer bancar, sau nici asta nu este o dovada? In plus, scriam la detalii plata: "chirie pe luna ...". Faptul ca as putea eu avea probleme... In fine, daca asa considerati...
calinccs, utilizator
Calin, cainii latra, ursu' trece! Nu mai iti irosi energia cu a raspunde diversilor!
DACA chitantele/facturile de tipul intretinere, gaz, curent electric sunt pe numele tau si cu adresa unde ai locuit in chirie cam se schimba situatia si sunt greseli majore ale administratorului de bloc de ex. Se pot considera "inceput de dovada" si inclini balanta in favoarea ta. Deasemenea si extrasele de cont ce au ca subiect al transferului cuvantul "chirie" te pot ajuta.
Incearca sa obtii in scris via sms, email, facebook ori mai stiu eu cum macar o fraza in care sa recunoasca (de preferat direct) ca a primit bani de la tine in schimbul punerii la dispozitia ta a respectivei locuinte si deasemenea ca ti-a refuzat orice forma de inregistrare legala a ta la adresa respectiva (ctr. de comodat, viza de flotant, etc).
Toate cele mai sus enumerate la momentul prezent reprezinta "inceputuri de dovezi" si cu ajutorul unui avocat bun poti depune o plangere direct la Procurorul General pentru hartuire, evacuare abuziva ori mai stiu eu ce se mai poate scoate din situatia ta, insa gandeste-te foarte bine inainte de a face acest pas DACA si tu la randul tau poti fi acuzat de ceva (distrugere ori sustragere de bunuri de ex - aici daca nu ai un p.v. de predare-primire intre tine si proprietar este clar ca nu se poate demonstra ca ele au existat fizic in acea locuinta la momentul cand tu te-ai mutat acolo).
Nu este deloc simplu, comfortabil, rapid ori placut/amuzant sa te bagi pe un proces pe Civil ori Penal si ai in vedere faptul ca te vei intinde pe n ani.
Acea intampinare ti-o poti face si tu singur cu multa lectura de specialitate parcursa si inteleasa, insa daca vei ajunge in instanta (daca ti se va admite plangerea), in cazul in care nu esti macar jurist, nu neaparat avocat, din cate cunosc, nu ai voie sa pledezi ci ai dreptul doar la comunicari scrise.
Romanul sufera de boala stampilelor. Si boala aceasta il impiedica adesea sa vada diferenta intre

contract = acodul de voinţe dintre doua sau mai multe persoane cu intentia de a constitui, modifica sau stinge un raport juridic.
si
foaia de hartie (sau peretele pesterii sau orice alt suport material) pe care ar putea fi consemnata in scris vointa de a contracta. (adica instrumentum probationis - iata ce sugestiv suna in latina)

In speta, chiriasul are contract, dar ii lipseste ...foaia A4 pe care ar fi putut sa fie scris (adica inscrisul probator al contractului).
Mda, dar are, in schimb, un teanc de alte inscrisuri doveditoare care, puse unul peste altul, ar putea sa-i creze proprietarei o problema ...daca le-ar scapa peste degetele de la picioare!

romascanu, moderator