avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Buna ziua,parintii mei au stagiu de cotizare pt pensie complet,respectiv mama nascuta in 17.8.1960-35 ani si 4 luni cotizatie si 3 ani si 6 luni grupa a.2.a procent 100%.
Tatal meu nascurt in 20.12.1956 vechime de 35 ani -4 luni si 29 zile din care 12 ani 2 luni si 17 zile grupa a 2.a
Actual ei au contract de asigurat pklatindu-si singuri pensia
Doresc sa stiu cand pot iesi la pensie si daca mai are rost sa-si plateasca in continuare pensia.Daca da doresc sa stiu cu ce ii avantajeaza(valoarea pensiei este mai mare sau la varsta ies mai devreme?)
Va multumesc mult si astept raspuns.:(
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:23, 14 Ianuarie 2015
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mama
Limita de varsta la 61 de ani si 10 luni.
Pensie anticipata partiala cu penalizare de 45% la 56 de ani si 10 luni.
Pentru un an de contributie(contract)va primi in plus la pensie 9-10 lei pe luna.
Pentru pensie anticipata(fara penalizare)trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu de 39 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).

Tata
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Limita de varsta la 62 de ani si 2 luni.
Pensie anticipata partiala la 60 de ani cu penalizare de 22,5%.
Pentru pensie anticipata trebuie sa indeplineasaca conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
La acest moment ar avea 35 de ani,4 luni si 29 de zile + 3 ani perioada suplimentara la vechimea in munca(satgiul aferent)=38 de ani,4 luni si 29 de zile.
Pentru un an de contributie(contract)pensia va creste cu aproximativ 9 lei pe luna.
tatal meu are 8 ani 11 luni si 17 zile gr. 2 a -procent 100% iar restul 70%
Situatia se modifica in felul urmator:
-Limita de varsta la 63 de ani.
-Penalizarea va fi de 27%
-Perioada suplimentara la vechimea in munca(stagiul afferent)=2 ani si 9 luni.
Buna ziua,as dori sa va mai inteb ceva legat de pensia tatalui meu.In cei 35 ani 4 luni si 29 zile a fost inclus si 1 an si 4 luni (stagiul militar).Pt pensia anticipata partiala se include si stagiul militar sau nu?Facand un calcul tatal meu a lucrat efectiv 34 ani si 29 zle la care se adauga grupa a.2.a (8 ani 11 luni-100%), (restul 70%-aprox.3 ani).Daca nu se include stagiul militar atunci va trebui sa mai plateasca pt. pensie?Va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 14 Ianuarie 2015
BADNIC4, utilizator
Indeplineste conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala.
34 de ani si 29 de zile + 2 ani si 9 luni perioada suplimentara la vechimea in munca(stagiu afferent) = 36 de ani,9 luni si 29 de zile de stagiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare - reducere limita varsta grupa i alexandra_21 alexandra_21 Buna ziua, Intrebarea este pentru tatal meu, nascut in noiembrie 1958, a lucrat in perioada 27.12.1979-30.03.1998 ca otelar, gr. I in procent de 100% si inca ... (vezi toată discuția)
Pensie ap mariastan20 mariastan20 Buna ziua, Ma numesc Maria sunt nascuta pe 20.08.1959 si asi dori sa intreb cand asi putea sa ma pensionez ?Am vechime 35 ani 9 luni si 23 zile,din care 19 ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata dumitrudiaconescu dumitrudiaconescu Am varsta de 56 ani, stagiul de cotizare de 35 ani si 11 ani grupa a 2 a. La ce data ma pot fi pensiona anticipat? Dar anticipat cu penalizare? Va multumesc. ... (vezi toată discuția)