avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Am varsta de 56 ani, stagiul de cotizare de 35 ani si 11 ani grupa a 2 a. La ce data ma pot fi pensiona anticipat? Dar anticipat cu penalizare? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:11, 9 Martie 2015
Precizati:
Femeie,sau Barbat.
In caz de femeie,luna si anul nasterii.
barbat
11 ani grupa II-a in procent de 100% aduc:
O perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani si 9 luni(3 luni/an).
35 + 2 ani si 9 luni = 37 de ani si 9 luni de stagiu.
O reducere cu 2 ani a varstei standard de pensionare(65).
65- 2 ani = 63 de ani-limita de varsta.
Pensia anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea va fi de 27% pana la implinirea varstei de 63 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)
Pensie alezy alezy Bun ziua As dori sa stiu si eu la ce varsta indeplinesc conditiile de pensionare; Sun bărbat, născut la 04/08/1959 - pana in prezent am 38 ani lucrați - ... (vezi toată discuția)
Despre data de pensionare nick100 nick100 Un barbat nascut in aprilie 1957, cu vechime in munca de 37 de ani din care 19 ani si 4 luni lucrate in grupa a II-a; armata 1 an si 4 luni;... cand se poate ... (vezi toată discuția)