Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Am varsta de 56 ani, stagiul de cotizare de 35 ani si 11 ani grupa a 2 a. La ce data ma pot fi pensiona anticipat? Dar anticipat cu penalizare? Va multumesc.
Precizati:
Femeie,sau Barbat.
In caz de femeie,luna si anul nasterii.
barbat
11 ani grupa II-a in procent de 100% aduc:
O perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani si 9 luni(3 luni/an).
35 + 2 ani si 9 luni = 37 de ani si 9 luni de stagiu.
O reducere cu 2 ani a varstei standard de pensionare(65).
65- 2 ani = 63 de ani-limita de varsta.
Pensia anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea va fi de 27% pana la implinirea varstei de 63 de ani.