avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie AP
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie AP

Buna ziua,

Ma numesc Maria sunt nascuta pe 20.08.1959 si asi dori sa intreb cand asi putea sa ma pensionez ?Am vechime 35 ani 9 luni si 23 zile,din care 19 ani 8 luni si 23 zile in grupa a II de munca.Cu cat timp inainte trebuie depus dosarul ?
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: mariastan20 , utilizator 10:37, 19 Decembrie 2015
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc un stagoiu afferent de 4 ani si 3 luni(3luni/an).
35 de ani si 9 luni + 4 ani si 9 luni = 40 de ani si 6 luni
-Limita de varsta la 57 de ani si 6 luni(20/01/2017).
-Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 6 luni(20/01/2016).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 6 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Din datele postate se intelege ca va incadrati la pensie anticipata(fara penalizare) incepand cu 20/01/2016
Dosarul se poate depune incepand cu ziua indeplinirii conditiilor de varsta si stagiu(20/01/2016).
Va multumesc foarte mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensii mariastan20 mariastan20 Buna ziua, Doresc sa stiu daca s-a modificat ceva la legea pensiilor. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Pensionare mariastan20 mariastan20 Buna ziua, Ma numesc Maria si doresc sa va adresez o intrebare. Am o vechime de 35 ani,9luni,24 zile din care 19 ani,8 luni,23 zile in grupa a II a cand pot ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata mariastan20 mariastan20 Buna ziua, Asi dori sa inteb daca iesirea mea la pensie anticipata influienteaza cumva pensia la limita de varsta ? Trecerea de la pensie anticipata la ... (vezi toată discuția)