Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie AP
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie AP

Buna ziua,

Ma numesc Maria sunt nascuta pe 20.08.1959 si asi dori sa intreb cand asi putea sa ma pensionez ?Am vechime 35 ani 9 luni si 23 zile,din care 19 ani 8 luni si 23 zile in grupa a II de munca.Cu cat timp inainte trebuie depus dosarul ?
Va multumesc anticipat
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc un stagoiu afferent de 4 ani si 3 luni(3luni/an).
35 de ani si 9 luni + 4 ani si 9 luni = 40 de ani si 6 luni
-Limita de varsta la 57 de ani si 6 luni(20/01/2017).
-Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 6 luni(20/01/2016).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 6 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Din datele postate se intelege ca va incadrati la pensie anticipata(fara penalizare) incepand cu 20/01/2016
Dosarul se poate depune incepand cu ziua indeplinirii conditiilor de varsta si stagiu(20/01/2016).
Va multumesc foarte mult!