Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Semnatura situatii financiare anuale
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Semnatura situatii financiare anuale

Buna seara,
In cazul unui srl cu 2 administratori, o cifra de afaceri anuala de pana la echivalentul in lei a 50.000 euro si fara contabili poate semna bilantul doar unul dintre administratori (doar el avand certificat de semnatura electronica)?
Legea contabilitatii 82/1991 actualizata
Art 28
(10) Situatiile financiare anuale si raportarile contabile se semneaza de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie.
-Alin. (10) al art. 28 a fost introdus de pct. 26 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 37 din 13 aprilie 2011, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 285 din 22 aprilie 2011.
(11) Situatiile financiare anuale si raportarile contabile pot fi intocmite si semnate de persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.
Certificat de semnatura electronica au si expertii contabili sau contabilii autorizati, administratorii trebuie doar sa le dea imputernicire notariala pentru a semna bilantul.
Asta implica si incheierea unui contract intre societate si contabil.