Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am nevoie de sfat pentru prima declaratie la politie ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Am nevoie de sfat pentru prima declaratie la politie intr-un scandal

o luam cu inceputul , intro seara din aceasta vara am fost la un brad ( se face inainte de nunta ) al surori prietenei mele , eu am fost cu masina mea , si cu 2 prieteni , unul din cei 2 este neam cu cei care au facut nunta , lea botezat fata ........ , am stat la brad pana sa terminat toata distractia , muzica dansurile , si acum mama baiatului care a facut bradu sia dat seama ca nu sunt destule masini ca sa duca pe toata lumea acasa , si ma rugat frumos sa mai iau un vecin de scara cu mine , cu care ma intelegeam foarte bine sa il iau cu mine acasa , numai ca aceea persoana era rupta de beata si debia se mai tinea pe picioare , l-am urcat pe bancheta din spate si am pornit spre mangalia , ajunsi in mangalia , cel beat mia cerut sa opresc la nonstop sa mai ia un bidon de bere , am oprit masina a luat un bidon de bere si am plecat spre casa

am ajuns in fata blocului , si masina mea fiind sport in 2 usi , am rabatat scaunul in fata sa poata sa iasa si cel beat , nush cum sa chinuit el sa iasa ca sa imprastiat pe jos langa masina , noua ni sa parut amuzant si am inceput sa radem ( ca ba ti-am zis sa nu mai bei ca nu esti in stare sa te tii pe picioare , ca daca nu stii sa bei nu mai bea ma ...... ) in timpul asta imi suna telefonul , fiind iubita mea ( sora celei cu bradul ) si am plecat mult mai departe de masina si de galagie ca sa pot vorbi in liniste cu ea

dupa vreo 10 minute de vorbit la telefon aud claxonul masinii mele , ma duc spre masina sa vad ce naiba fac astia de apasa pe claxon , si observ ca ma claxonase unu din cei 2 cu care am plecat la brad , si ca langa masina cel beat tipa si urla ca ba voi ce radeti de mine .... ca eu sunt smecher ca politia ca nu are ce sa imi faca , ca eu sunt var cu X ca ala sa batut si cu Y etc. si tot nu au
avut ce sa ii faca , ca X are sute de dosare si ca nu are nimeni ce sa ii faca ca e bazat ........... si ca ba vrei sa sparg toate geamurile la masina asta ca ma tine ca sa va arat eu cine sunt eu , si ca smulg boxele din portbagaj ca asa vreau eu ........ si deschide porbagajul si ia o boxa in mana si tragea de fire sa o smulga ,,,,,,,

m-am dus la el si i-am smuls boxa din mana si iam zis ( bai dute draq in casa daca esti beat , lasane in pace , daca ai chef de scandal dute fa cu cine vrei ) si cand mam intors cu spatele la el sa pun boxa inapoi in portbagaj , el ar fi luat o piatra de jos si a vrut sa imi dea cu ea in cap , atunci unu din cei 2 ia prins mana cu piatra si ia dat un pumn in ochi , eu mam intors nestiind ce sa intamplat de a dat in ala beat , am zis ba terminati nu mai dati in el lasatil in pace , si lam tras sa il bag in scara sa urce sus sa nu il mai bata astia ca nu stiam de ce

in 10 secunde la scara a coborat un vecin care avea geam pe partea noastra si cu o bata in mana a vrut sa dea in aia 2 care el nu ii cunostea ne cunoastea doar pe mine si pe cel beat ca era vecin ......... iam zis ma nu da in ei ca nu au nici o vina stai sa iti explic , am intrat in scara blocului doar eu cu ... si cu ala beat , si in timp ce ii explicam , asta beat a prins curaj ca la vazut pe asta cu bata , si mia bagat mana in gat si mia dat un pumn sters la ureche

atunci iam dat un pumn in obraz si vecinu a zis ba terminati a tipat la ala beat sa termine si la luat sus la el in casa ................ vecinu care a fost chemat ca martor a declarat \" cand a cobrat el jos nu stie ce sa intamplat doar ca a intrat in scara cu mine si cu ala beat , a zis ca eu nu bausem nimic si ala era rupt de beat , si ca ala a prins tupeu mia bagat mana in gat si a vrut sa dea cu pumnu el nu a fost atent ca ma sters si ca atunci iam dat eu un pumn , atata tot

si sa aud ca bautu a fost la medicu legist in constanta si ca ia dat banii lu ala si ia trecut 30 de zile de spitalizare desi el a stat in constanta vreo 8 zile ca cica ii curgea sange in ochii ....cei 2 mi-au zis ca el de cand a cazut jos langa masina avea urme de sange de la buza cred ei sau de la nas , dar eu nu am vazut ca pana sa se ridice el mie mia sunat telefonul ................ eu sunt chemat sa dau declaratie , vreau sa stiu ce sa declar sa fiu sigur ca scap si ca nu patesc absolut nimic

[Editat de Admin: Straduiti-va putin sa scrieti corect, coerent si aranjat in pagina. Retineti ca mentionarea numelor persoanelor fizice cu care aveti probleme este interzisa pe forum. Multumesc.]
Admin, administrator
Ca si declaratie consider ca ar trebui sa relatati faptele asa cum le-ati receptionat si sa nu le prezentati intr-o lumina care ar putea fi contrazisa de declaratiile altor martori.
Admin, administrator
Depinde ce calitate aveti sau veti avea in proces.
Daca sunteti martor daca nu declarati adevarul comiteti o infractiune...
@kill3rk

Am incercat sa ofer o critica constructiva dar puteti sa o luati cum doriti - oricum nu sunt eu cel mai tare in gramatica.

Daca considerati ca sfatul de a relata lucrurile asa cum s-au intamplat este egal cu zero puteti sa nu il luati in considerare. Ma bucur totusi sa vad ca un domn avocat foarte respectat pe acest forum v-a explicat exact cum se numeste fapta de a nu declara adevarul.
eu sunt in calitate de suspect asa am inteles , si vreau sa stiu daca prin tot ce v-am povestit este asa de grav pentru mine , si ce ar trebui sa fac , pana la urma eu doar m-am aparat in scara blocului nimic mai mult
Daca ii curgea sange din ochi cazul cu siguranta ca este complicat...

Insa, daca ati fost in legitima aparare si v-ati aparat nu raspundeti penal.

De regula insa nu se retine legitima apare decat extrem de rar...