Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Radiere ipoteca constituita ca garantie imobiliara ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Radiere ipoteca constituita ca garantie imobiliara casier

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti intr-o problema. Pana la data de 27.05.2014 am fost angajata unui banci, in functia de casier. Am avut constituita garantie materiala de 3 salarii si deasemeni un contract de ipoteca pentru un imobil care nu imi apartine dar care a fost pus gaj in favoarea bancii pentru perioada in care am fost salariata. La incetarea raporturilor de munca am solicitat restituirea garantiei materiale si radierea ipotecii pentru imobil. Deoarece am avut o mica lipsa in gestiune conducerea bancii a hotarat sa nu imi restutie aceasta garantie si consider eu ca intr-un fel s-a abuzat si de faptul ca eu am la aceasta banca un credit de nevoi personale pe care de la incetarea contractului de munca nu l-am mai achitat . Mentionez ca acest credit nu este unui ipotecar, am giranti - persoane fizice, nicidecum garantie imobiliara. Conducerea bancii a hotarat ca din garantia constituita sa imi acopere lipsa de cca 900 lei, diferenta pana la 3400 punand-o la rate la creditul meu fara a ma anunta in prealabil. Acum dupa 8 luni de zile solicitand in scris si verbal radierea ipotecii banca refuza sa mi-o dea spunand ca acest imobil il va folosi ca sa acopere creditul meu ( in valoare de 12000 de lei) scotandu-mi casa la licitatie. Considerati ca este legal acest lucru si daca nu sa ma ajutati dvs. sa imi spune-ti cum sa reformulez cererea de restituirea ipotecii 9 respectiv ce art. din Codul Civil 0. Va multumesc pentru intelegere.Astept raspuns.
mipopsin a scris:

[...] un imobil care nu imi apartine [...]
[]... scotandu-mi casa la licitatie. [...]

Pana la urma al cui e imobilul, pe ce nume, cine l-a cumparat si din ce bani?