Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Activitate firma in concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Activitate firma in concediu ingrijire copil

Buna ziua!
Vreau sa infiintez un srld desi sunt in concediu ingrijire copil, pentru semnarea unui contract de franciza, dar firma nu va avea activitate pe perioada concediului, respectiv pana in 09.2015. Sunt obligata sa anunt vreo institutie despre intentia mea? Care? Exista vreun risc sa ma puna sa platesc ceva?
Multumesc!
Puteti sa infiintati o SRL dar sa fiti numai acociat fara sa fiti administrator (pana se termina concediul crestere copil).
junelys a scris:

... Sunt obligata sa anunt vreo institutie despre intentia mea? Care? Exista vreun risc sa ma puna sa platesc ceva?
Multumesc!

Infiintarea unei societati comerciale nu se anunta la nicio institutie aparte.

Atat timp cat nu veti avea activitate pe societatea respectiva , nu aveti ce sa platiti.