avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Activitate firma in concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Activitate firma in concediu ingrijire copil

Buna ziua!
Vreau sa infiintez un srld desi sunt in concediu ingrijire copil, pentru semnarea unui contract de franciza, dar firma nu va avea activitate pe perioada concediului, respectiv pana in 09.2015. Sunt obligata sa anunt vreo institutie despre intentia mea? Care? Exista vreun risc sa ma puna sa platesc ceva?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:32, 13 Ianuarie 2015
Puteti sa infiintati o SRL dar sa fiti numai acociat fara sa fiti administrator (pana se termina concediul crestere copil).
junelys a scris:

... Sunt obligata sa anunt vreo institutie despre intentia mea? Care? Exista vreun risc sa ma puna sa platesc ceva?
Multumesc!


Infiintarea unei societati comerciale nu se anunta la nicio institutie aparte.

Atat timp cat nu veti avea activitate pe societatea respectiva , nu aveti ce sa platiti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociat srl-d gabriela_munteanu gabriela_munteanu Buna ziua. Sunt in concediu de crestere copil si vreau sa deschid un SRLD in care voi fi unic asociat. Pierd indemnizatia de crestere copil daca apar ca ... (vezi toată discuția)
Srl-d in timpul concediului de ingrijire copil? razboiu razboiu Buna ziua! Situatia mea este urmatoarea: ma aflu in concediu de ingrijire a copilului, si beneficiez de indemnizatie de ingrijire a copilului cu handicap ... (vezi toată discuția)
Srld, 52 ani, spatiu comercial, activitate,finantare. vagovid vagovid Vreau sa construiesc un spatiu comercial in curtea proprie, spatiu in care intentionez sa deschid un aprozar. In momentul de fata, nu am deschisa nici o ... (vezi toată discuția)