Forum Discuţii juridice Executare silită Cesionare creanta catre firma de recuperare
Discuție deschisă în Executare silită

Cesionare creanta catre firma de recuperare

Speta este urmatoarea.Am avut un litigiu cu Banca X in urma caruia banca a trimis dosarul catre un executor judecatoresc.Prin hotarare judecatoreasca mi s-a infiintat proprire pe contul de salariu de catre un anume executor judecatoresc .Dupa aproximativ 2 ani primesc o notificare din partea unei firme de recuperare creante precum ca dosarul meu a fost cesionat catre ea.Am sunat la executor sa intreb care e treaba cudosarul meu ,se mai afla la dumnealui sau de acum in colo la firma de recuperare.Mi s-a spus ca s-a facut doar cesiunea de creanta intre banca si firma de recuperare si ca el tot isi mentine proprirea pe contul meu.Se poate asa ceva?Se poate cesiona cu tot cu executare?Nu e nevoie de o alta hotarare judecatoreasca?Cine ma poate lamuri?
mariuss.i, utilizator
Creanta (care probabil izvoreste dupa un contarct inter DVs si Banca) poate fii cesionata, unei alte persoane juridica (in cauza firma de recuperare) cu obligatia ca Dvs sa fiti instiintat asupra cesiuni - in acest caz banca si firma de recuperare trebuiau sa faca un contract de cesiune unde trebuie sa fie specificat creanta DVs- propunerea mea ar fii sa solicitati copi dupa contractul de cesiune-de la firma de recuperare.
Asta stiu ca Banca poate cesiona creanta catre firma de recuperare dar nelamurirea mea este daca se mentine proprirea din partea executorului?Firma de recuperare ma suna si imi zice ca le datorez suna cesionata,executorul imi opreste banii..asta e dilema
Trimiteți pe cei de la firma sa își ia banii de la executor. Nu ii luați în seama. Dacă va treziți cu alta executare, faceți contestație.