avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 311 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... 01- 31.01 risc maternal, 20- 31.01 prenatal. E corect?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

01- 31.01 risc maternal, 20- 31.01 prenatal. E corect?

Sunt insarcinata in 32 de saptamani. Medicul de familie a emis concediul de risc maternal pentru luna ianuarie 01-31, urmand ca, dupa calculele lui, acesta sa fie intrerupt pentru intrarea in prenatal (undeva prin 20.01).
La serviciu am prezentat concediul primit pentru 01-31.01- cod 15.
Este corect sa emita concediul prenatal din 20.01? Perioada 20-31.01 din primul certificat se inlocuieste cu cea de prenatal?
Cel mai recent răspuns: Issa12 , utilizator 14:37, 16 Ianuarie 2015
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de sarcina si leuzie dupa risc maternal andreea georgiana i andreea georgiana i buna am si eu o problema.am avut probleme cu sarcina si am concediu risc maternal.pe data de 24 fac 7 luni si din cate stiu eu ar trebui ca medicul de familie ... (vezi toată discuția)
Cine acorda concediul prenatal? danut_pisicut danut_pisicut Este adevarat ca medicul de familie nu poate acorda concediu prenatal mai devreme de 7 luni si 10 zile in baza recomandarii de catre medicul ginecolog al ... (vezi toată discuția)
Concediu risc maternal cpop3330 cpop3330 Medicul de medicina muncii recomanda concediu de risc maternal de 120 zile pana in a 31 saptamana de sarcina.Gravida a beneficiat de 24 zile pe noiembrie,31 ... (vezi toată discuția)