Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Comision bancar card de salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Comision bancar card de salariu

Astfel cum s-a impamantenit in viata noastra de capitalisti, salariul este virat intrun cont bancar la care este atasat un card ... de salarii.
Recent am fost anuntat de banca respectiva ca, incepand cu data de ... 2015, mi se va percepe un "comision de alimentare a contului in care imi incasez salariul", in valoare de ... x lei/luna, o singura data pe luna, respectiv atunci cand mi se vireaza salariul de catre institutia la care lucrez.
Cat de legal este un asemenea demers al bancii?
Oare BNR a liberalizat conditiile ea si comisionele bancilor, ina asa fel ancat acestea sa-si bata joc de clienti?
Mentionez ca toti salariatii institutiei respective isi primesc salariul pe card, la aceeasi banca.
Ar fi multe intrebari necunoscute pe care vi le-as adresa, dar ma rezum doar la acestea si binenteles la recomndarea dvs. referitoare la atitudinea ce trebuie abordata fata de banca.
Personal, stiu ce am de facut.
BNR nu reglementeaza comisioanele practicate de banci. Fiind o piata libera, fiecare banca poate practica pentru serviciile pe care le presteaza ce tarife (comisoane) doreste, atat timp cat ele nu contravin unor dispozitii legale. Tot din cauza ca este o piata libera, aveti posibilitatea (angajatorul, nu dvs.) sa alegeti o banca ce nu practica astfel de comisioane. Cum nici dvs. nu va bateti joc de angajator fiindca ii cereti salariul, nici banca nu isi bate joc de clienti daca le cere bani pentru serviciile prestate.