Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Marire salariu de baza 2015
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Marire salariu de baza 2015

Buna! Pentru salariatii care se incadreaza in Ordonanţa de urgenţă nr. 70/2014,adica (1) Începând cu 1 ianuarie 2015, pentru personalul din cadrul sistemului public sanitar, inclusiv unităţi medico- sociale, şi al sistemului public de asistenţă socială, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor funcţiei de bază/salariilor funcţiei de bază, astfel cum a fost acordat pentru luna decembrie 2014, se majorează cu 100 lei,dar articolul 2 zice (2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în cazul personalului din cadrul sistemului public sanitar, inclusiv unităţi medico-sociale, şi sistemului public de asistenţă socială care în anul 2015 beneficiază de majorarea salariului de bază cu sume mai mari de 100 lei, ca urmare a majorării salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.Din moment ce in anul 2015 in doua transe ianuarie/iulie se va mari minimul cu 75 de lei in ianuarie si 75 lei iulie,depasind suma de 100 lei ma mai incadrez la legea Ordonanţa de urgenţă nr. 70/2014 ?? Pot fi eligibil pana in iulie cand voi depasi majorarea de maxim 100 de lei?Multumesc!
In acest caz, de la 01.01.2015 , salariul dvs va fi , potrivit OUG 70/2014, 1000 lei brut.
75 de lei reprezinta marirea minimului brut pe tara ,si 25 de lei ce reprezinta?
100 lei reprezinta majorarea conform OUG 70/2014.