Forum Discuţii juridice Executare silită Mai multe popriri simultane si dobanda in cauze penale
Discuție deschisă în Executare silită

Mai multe popriri simultane si dobanda in cauze penale

Am calitatea de creditor, după ce am fost parte civilă într-un proces penal. Am mers cu hotărârea la executor în urmă cu peste un an şi nu mi-am recuperat suma de bani încă.

Am aflat unde lucrează debitorul, dar finanţele au pus deja poprire pe salariul debitorului şi mi s-a spus că nu se pot pune 2 popriri în acelaşi timp. Este adevărat?

De asemenea, mi s-a spus că nu pot primi dobânzi dacă hotărârea nu le prevede, chiar dacă a fost pus creditorul de mult în întârziere.

Ce pot face ca să determin executorul judecătoresc să îmi recupereze suma de bani? Momentan nu face demersuri decât dacă dau telefon să întreb despre stadiul dosarului.
Pot fi puse mai multe popriri pe salariu, insa toate vor cumula 1/2 din salariu. Demersuri se fac la cererea dvs, făceți-vă în scris.