Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Durata unui proces la CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Durata unui proces la CEDO

avocatul care m-a reprezentat in procesele civile din tara a depus o cerere la CEDO in decembrie 2013
in februarie 2014 am primit confirmarea de inregistrare a cereri
astept un raspuns de 1 an de zile .
intrebarea este :
cat dureaza pina sa stiu daca a fost acceptat sau nu cererea pt a dezbate cazul ?
cum pot verifica ce se intampla?

MULTUMESC

Stimat forumist,

S-a dat un răspuns la întrebare asemănătoare aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

În ceea ce privește verificarea, cauza nu este publică, încă. Exclusiv trecerea în a doua etapă, cea a admisibilității în principiu,va face publică speța dvs.

Faza de după admisibilitata în principu este o fază a comunicării cauzei, deoarece Instanța din Strasbourg va cominica un înscris denumit Statement of Facts/ Questions to the Parties. Acestea vor fi isonible și pe HUDOC, portalul CEDO. Cauza, pnă la această comnicare, nu este publică pe HUDOC.

Cu stimă.
Faptul ca nu a fost declarata inadmisibila cererea este un semn bun.
Nu va ramane decat sa asteptati.
Cele inadmisibile le rezolva repede CEDO.
Am trimis pe revizuire ceva care banuiam ca nu o sa aiba sorti de izbanda si in cca 1 luna au si sapuns dupa ce 2 saptamani au analizat cazul.
Deci, asteptati cu speranta...