avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Durata unui proces la CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Durata unui proces la CEDO

avocatul care m-a reprezentat in procesele civile din tara a depus o cerere la CEDO in decembrie 2013
in februarie 2014 am primit confirmarea de inregistrare a cereri
astept un raspuns de 1 an de zile .
intrebarea este :
cat dureaza pina sa stiu daca a fost acceptat sau nu cererea pt a dezbate cazul ?
cum pot verifica ce se intampla?

MULTUMESC

Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 01:07, 1 Februarie 2015
Stimat forumist,

S-a dat un răspuns la întrebare asemănătoare aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

În ceea ce privește verificarea, cauza nu este publică, încă. Exclusiv trecerea în a doua etapă, cea a admisibilității în principiu,va face publică speța dvs.

Faza de după admisibilitata în principu este o fază a comunicării cauzei, deoarece Instanța din Strasbourg va cominica un înscris denumit Statement of Facts/ Questions to the Parties. Acestea vor fi isonible și pe HUDOC, portalul CEDO. Cauza, pnă la această comnicare, nu este publică pe HUDOC.

Cu stimă.
Faptul ca nu a fost declarata inadmisibila cererea este un semn bun.
Nu va ramane decat sa asteptati.
Cele inadmisibile le rezolva repede CEDO.
Am trimis pe revizuire ceva care banuiam ca nu o sa aiba sorti de izbanda si in cca 1 luna au si sapuns dupa ce 2 saptamani au analizat cazul.
Deci, asteptati cu speranta...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Portal cedo CRISTY40 CRISTY40 Am un dosar la CEDO, a carui nr de inregistrare l-am primit in Iunie anul curent,exista vreun portal in care pot sa verific dosarul? Va multumesc (vezi toată discuția)
Despre cedo categoric categoric Cam cate plangeri intocmesc Romanii anual catre CEDO si cate ajung sa fie luate in considerare anual? (vezi toată discuția)
Cedo lefteria lefteria cum pot afla daca dosarul meu este pe rol la cedo? (vezi toată discuția)