Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre pensia alimentara - recalculare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre pensia alimentara - recalculare

Buna ziua. De 10 ani sunt platitor de pensie alimentara . In luna ianuarie copilul a implinit 18 ani dar continui sa platesc pentru ca este inca la scoala in clasa a XI-a. Singura hotarire jud. pe care o am dateaza de acum 10 ani si este pentru o valoare de 62 de lei. Conform legii, 25% din venitul meu la momentul respectiv . Pentru ca salariul minim pe economie a tot crescut , m-am adaptat si eu cerintelor si am dat mai mult , ajungand pina la 150 de lei . Pina anul trecut ,fosta sotie a fost de acord cu suma primita . Acum , m-a somat sa-i dau 250 de lei tinand cont de salariul minim care este de 975 lei incepand din ianuarie . M-a amenintat ca poate cere in instanta recalcularea pensiei retroactiv . Probabil vrea o diferenta de cand era salariul minim 600 lei si pina acum la 900. Este posibil asa ceva ? Ce spune legea in privinta asta ? Si daca exista , ce lege este ?
Puteti fi obligat la plata sumelor datorate doar ptr ultimii trei ani, restul s-a prescris. Daca va da in judecata, are șanse de câștig, in functie de veniturile Dvs.
Eu sunt PFA TAxi si in ultimii 2 ani am un profit de 2000 de lei pe an . Cum se calculeaza suma datorata ? Din valoarea profitului sau din incasarile pe an ?
ajungand pina la 150 de lei

Uau, pana la 150 de lei ?
Ce ziceti, ca traiti din 2000 ( 20 mil ) pe an ?
Uitati-va ce scrie pe hotarare, daca e mentionata suma fixa, nu veti datora bani din urma. Daca suma e in procent, mama trebuie sa se adreseze unui executor pt a executa 25% din venitul dvs net.
Intelegeti-va sa dati copilului o suma mai mare lunar si nu veti ajunge la proces cu fata.