avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre pensia alimentara - recalculare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre pensia alimentara - recalculare

Buna ziua. De 10 ani sunt platitor de pensie alimentara . In luna ianuarie copilul a implinit 18 ani dar continui sa platesc pentru ca este inca la scoala in clasa a XI-a. Singura hotarire jud. pe care o am dateaza de acum 10 ani si este pentru o valoare de 62 de lei. Conform legii, 25% din venitul meu la momentul respectiv . Pentru ca salariul minim pe economie a tot crescut , m-am adaptat si eu cerintelor si am dat mai mult , ajungand pina la 150 de lei . Pina anul trecut ,fosta sotie a fost de acord cu suma primita . Acum , m-a somat sa-i dau 250 de lei tinand cont de salariul minim care este de 975 lei incepand din ianuarie . M-a amenintat ca poate cere in instanta recalcularea pensiei retroactiv . Probabil vrea o diferenta de cand era salariul minim 600 lei si pina acum la 900. Este posibil asa ceva ? Ce spune legea in privinta asta ? Si daca exista , ce lege este ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:56, 17 Ianuarie 2015
Puteti fi obligat la plata sumelor datorate doar ptr ultimii trei ani, restul s-a prescris. Daca va da in judecata, are șanse de câștig, in functie de veniturile Dvs.
Eu sunt PFA TAxi si in ultimii 2 ani am un profit de 2000 de lei pe an . Cum se calculeaza suma datorata ? Din valoarea profitului sau din incasarile pe an ?
ajungand pina la 150 de lei

Uau, pana la 150 de lei ?
Ce ziceti, ca traiti din 2000 ( 20 mil ) pe an ?
Uitati-va ce scrie pe hotarare, daca e mentionata suma fixa, nu veti datora bani din urma. Daca suma e in procent, mama trebuie sa se adreseze unui executor pt a executa 25% din venitul dvs net.
Intelegeti-va sa dati copilului o suma mai mare lunar si nu veti ajunge la proces cu fata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 70/2014 - majorare salarii bugetari dana25is dana25is HG nr. 1091/2014 =salariu minim 01.01.2015=975; 01.07.2015=1050 OUG 70/2014 \\"Art. 1 (1) Incepand cu 1 ianuarie 2015, pentru personalul din cadrul ... (vezi toată discuția)
Angajata dupa cresterea copilului shinnygaby shinnygaby buna ziua. Am o angajata in cresterea copilului ce se va intoarce in anul 2015, salar 900 lei. Conform hg 1091/2014 salariul minim creste in ianuarie 2015 la ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu de odihna Vilcu Gina Vilcu Gina Buna ziua.La calculul a 10 zile CO,in luna ian.2015,zile luate anticipat pentru anul 2015,la cererea salariatei,am calculat media zilnica a drepturilor ... (vezi toată discuția)