Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestari servicii intracomunitare scutite sau nu de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestari servicii intracomunitare scutite sau nu de tva

Buna ziua!
Doresc sa imi infiintez un pfa cod caen 8211(Activităţi combinate de secretariat).serviciile o sa le prestez ptr 3 firme din germania.as vrea sa ma declar de la bun inceput platitor de tva si sa ma inscriu in ROI. am inteles ca asa este mai bine intrebarea mea este daca ma inscriu in ROI
facturez cu tva sau nu?.firmele ptr care o sa prestez aceste servicii sunt platitoare de tva in germania. va rog sa ma sfatuiti cum e mai bine sa fac..Multumesc!!
Este cel mai bine asa cum ati ales sa faceti, adica sa va inscrieti ca platitoare de T.V.A.. Avantajul este ca facturati fara T.V.A. firmelor din Germania carora le prestati serviciile iar T.V.A. aferenta cheltuielilor efectuate in Romania este deductibila si o puteti incasa de la statul roman.
Multumesc mult pentru raspuns.Nu mai stiam ce sa cred, unii spuneau ca treuie sa facturez cu tva deoarece sediul pfa este in romania altii spuneau ca nu.multumesc inca o data!