Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litigiu in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litigiu in munca

BUNA ZIUA,
Voi incerca sa fiu cat mai explicita. In mare voi descrie problema mea. Lucrez la o firma de 20 ani. Ulterior am aflat ca in acte sunt trecuta doar cu 10 clase. Cand am intrebat la RESURSE UMANE de ce asa? Mi s araspuns ca nu am depus actele. Apoi ca nu au facut inscrisul cei de la ITM. :(( Am dus dinou diploma de licenta , de la resurse mi s a spus ca nu o poate primi. Patronul a fost deacord cu asta,adica sa imi treaca studiile,era mirat de situatie. De la resurse i a transmis patronului ca nu poate ca nu are un post. Eu am inteles asta,dar vreau sa mi se consemneze ce este legal,adica sa treaca in acte studiile mele. Va intreb...,daca trimet o recomandata cu actele de studii pot sa spuna ca nu au primit? Tr sa apelez la serviciile unui avocat litigii munca pt a transmite aceste acte?
Cu respect.
In ce acte sa va mai treaca studiile respective ?

Incepand cu 01.01.2011, s-a abrogat Decretul nr.92/1976 privind carnetul de munca. Astfel spus, in carnetul de munca nu se mai poate face nicio inregistrare dupa 01.01.2011.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Sa se consemneze cumva...!? Nu mi se pare corect sa fiu trecuta cu 10 clase.Atat timp cat am depus acte. Acum mi se spune ca nu am depus.
Si...sa inteleg ca nu pot face nimic in aceasta privinta? Va multumesc pt atentie si raspuns.
Nu mai are unde sa se faca o astfel de inscriere. La dosarul dvs de personal poate fi depusa copie de pe diploma de licenta.
Incepand cu ce an ar fi trebuit sa va treaca studiile. Ocupati un post pentru care conditia este ocupare este cu studii superioare?