Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperarea zilelor de 24 si 31 dec.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperarea zilelor de 24 si 31 dec.

Buna ziua!
Avem o colega care a intrat in co/2014 de la 1 dec si tinand cont ca zilele de 24 si 31 dec. au fost zile libere s-a intins pana pe 6 ian.2015. A solicitat in continuare co/2015. Institutia recupereaza cele 2 zile libere cu program prelungit in perioada 12 - 23 ian.2015 (exclus vinerea). Cum procedez cu cazul de fata?
Va multumesc!
Cele doua zile, de 24 si 31 vor fi considerate zile de concediu. Daca este in concediu si in prezent, nu are cum recupera cele doua zile.
A intrat in CO pe toata durata lunii decembrie ?
da, inclusiv 5 si 6 ian in contul celor 2 zile date libere (24,31 dec)
Cred ca este o eroare , 24 si 31 decembrie au fost zilele libere pentru bugetari cu recuperare pentru cei care erau prezenti la locul de munca si nu sarbatori legale care prelungesc durata CO.