Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expert tehnic acidente rutiere
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expert tehnic acidente rutiere

Buna ziua
As dori sa stiu ce conditii trebuiesc indeplinite si cum se obtine calitatea de expert tehnic judiciar acidente rutiere
Multumesc
Studiati legislatia aferenta expertizelor tehnice judiciare - OG nr. 2/ 2000 art.7-16 cu modificarile si completarile ulterioare.
Exista o conditie suplimentara - sa fie organizate in prezent cursuri si/ sau interviu de catre Ministarul justitiei.
Puteti lua legatura cu Biroul local pentru expertize tehnice judiciare din cadrul tribunalului judetean pentru informatii suplimentare privind organizarea de cursuri/ interviu, eventual pentru depunerea dosarului.
In ultimul timp nu s-au mai organizat examene pentru atribuirea calitatii de expert tehnic judiciar. IN schimb, s-au organizat interviuri in acelas scop. Pentru a avea dreptul sa participati la interviu trebuie sa fiti doctor in stiinte, conferentiar sau profesor universitar, academician.