Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Durata pedeapsei pentru delapidare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Durata pedeapsei pentru delapidare

Buna ziua!As vrea sa stiu si eu care este pedeapsa pentru delapidare!
NCP Art. 295

Delapidarea

(1) Însuşirea, folosirea sau traficarea de către un funcţionar public, în interesul său ori pentru altul, de bani, valori sau alte bunuri pe care le gestionează sau le administrează se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.

(2) Tentativa se pedepseşte.
Multumesc!indiferent de suma?daca se recupereaza prejudiciul tot aceeasi pedeapsa e?sau se scapa cu amenda administrativa?daca colaboreaza cu organelle de ancheta....recunoaste fapta...se scapa doar cu amenda?
Daca ajungeti in instanta, nu exista alternativa amenzii, daca acoperiti prejudiciul se vor retine circumstante atenuante si limitele speciale ale pedepsei prevăzute de lege pentru infracţiunea săvârşită se reduc cu o treime, daca recunoasteti comiterea faptei de asemenea limitele de pedeapsă prevăzute de lege, se reduc cu o treime.
Mai exista posibilitatea in cursul urmaririi penale ca procurorul sa renunte la urmarire penala.
Multumesc mult!Am inteles.Depinde totul de procuror...