Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Protectia muncii SRL 1 angajat?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Protectia muncii SRL 1 angajat?

Am un SRL la care eu sunt asociat unic/administrator si singurul angajat. Fac munca de birou (programare). In acest caz trebuie sa fac protectia muncii?
Nu, nu e cazul.
dragupfa a scris:

Nu, nu e cazul.

Imi puteti spune unde scrie asta sa fiu 100% sigur?
Legea ssm nr.319/ 2006 mentioneaza:
-art. 5 În sensul prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au următorul înţeles:
a) lucrător - persoană angajată de către un angajator, potrivit legii, inclusiv studenţii, elevii în perioada efectuării stagiului de practică, precum şi ucenicii şi alţi participanţi la procesul de
muncă, cu excepţia persoanelor care prestează activităţi casnice;
b) angajator - persoană fizică sau juridică ce se află în raporturi de muncă sau de serviciu cu lucrătorul respectiv şi care are responsabilitatea întreprinderii şi/ sau unităţii;
Normele metodologice de aplicare a legii ssm, aprobate prin HG nr.1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.83 Instruirea introductiv generala se face:
a) la angajarea lucratorilor definiti conform art. 5 lit. a) din lege;
b) lucratorilor detasati de la o intreprindere si/ sau unitate la alta;
c) lucratorilor delegati de la o intreprindere si/sau unitate la alta;
d) lucratorului pus la dispozitie de catre un agent de munca temporar.
Ca administrator, dvs. puteti fi angajator (chiar daca dvs. sunteti si angajat la firma pe care o detineti) in momentul in care veti angaja lucratori.
Aveti posibilitatea sa procurati legislatia de profil, sa o cititi cu atentie si sa va autoinstruiti.
Dupa cum se observa, instruirea se refera la lucratori angajati de catre angajator.