Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Abatere disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Abatere disciplinara

Constituie motiv de abatere disciplinara refuzul unui meserii de a indeplini in mod permanent sarcinile preluate de la un alt angajat cu o alta calificare/meserie ? Angajatorul ia trasat verbal respectivele sarcini.
Nu constituie, din punctul meu de vedere, abatere disciplinara o astfel de situatie.
~ Conținut șters la cerere ~
Ordinea la locul de munca poate fi pastrata si fara a fi mentionata in fisa postului . Nu cred ca poate exista un salariat sa lucreze in dezordine la locul de munca.

Referitor la "sa indeplinesti orice sarcini trasate" , aici este greseala salariatului care a acceptat asa ceva in fisa postului. Se putea semna fisa postului cu obiectiuni , adica sub rezerva legalitatii acelor sarcini trasate de conducere.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu este asa cum spuneti dvs.

Daca dupa 20 de ani in care s-a activat pe acea fisa a postului sa se vina astazi si sa se conteste, nu credeti ca este nerelevant acest aspect ?