Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Renovare si apometre
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Renovare si apometre

buna ziua,
se da situatia urmatoare
un locatar incepe renovarea apartamentului.
in cursul renovarii, da jos apometrele si renoveaza mai departe.
cand termina de renovat, pune altele noi, index zero.
ce-ai facut cu cele vechi ? il intreb
le-am aruncat, zice.

eu stau si ma gandesc. pai s daca le-ar fi pastrat, tot e irelevant, ca nu stiu cat a consumat DUPA ce le-a dat jos.

deci intrebarea e: v-ati intalnit cu situatia asta?
cum ati procedat ?
cum e cel mai just/corect/echitabil sa procedam in situatia asta?

mersi
pausal de la ultimul index pana la noul index.
Notati indexul nou si intrati in normal.
Este evident ca o perioada proprietarul in cauza nu a comunicat index consum,situatie in care urmeaza sa se calculeze consumul in sistem pausal,respectiv diferenta intre factura si restul indexilor comunicati se repartizeaza proportional acelora care nu au comunicat indexul consum apa
Tteceti pe lista de plata, in sarcina celui ce a aruncat apometrele, intrega diferenta dintre consumul de pe factura si suma consumurilor din apartamentele ce se alimenteaza prin acelasi apometru general.
Pentru luna / lunile cat a durat renovarea si nu poate justifica consumul din apartament considerati-l necontorizat si ii aplicati diferenta de apa.
Daca vreti sa fiti mai ingaduitor, pastrati 10% din aceasta diferenta pe care o repartizati celorlalti proprietari, iar restul de 90% i-o puneti lui pe lista.

@FranciscGerber
Apartamentul cu pricina se considera necontorizat si deci i se aplica un consum rezultat din diferenta intre consumul facturat si cel declarat de restul proprietarilor - total sau partial.

La pausal inseamna ca o factura se imparte tuturor proprietarilor in functie de criteriul legal, nu numai unuia singur sau catorva, :)

bine, hai sa luam si perspectiva locatarului.
eu locatar, daca imi schimb apometrele, mi se pun la plata toate pierderile/diferentele din luna respectiva.
nu-mi convine sa se intample asta.

ce trebuie sa fac eu, ca locatar, ca sa nu mi se puna in carca toate pierderile ?
cum trebuie sa imi schimb apometrele astfel incat sa nu mi se puna la plata diferentele ?