Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Renovare si apometre
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Renovare si apometre

buna ziua,
se da situatia urmatoare
un locatar incepe renovarea apartamentului.
in cursul renovarii, da jos apometrele si renoveaza mai departe.
cand termina de renovat, pune altele noi, index zero.
ce-ai facut cu cele vechi ? il intreb
le-am aruncat, zice.

eu stau si ma gandesc. pai s daca le-ar fi pastrat, tot e irelevant, ca nu stiu cat a consumat DUPA ce le-a dat jos.

deci intrebarea e: v-ati intalnit cu situatia asta?
cum ati procedat ?
cum e cel mai just/corect/echitabil sa procedam in situatia asta?

mersi
Informati asociatia cu privire la faptul ca intentionati sa schimbati apometrele, vine un reprezentant al asociatiei si se efectueaza schimbarea apometrelor in prezenta acestuia, intocmindu-se un proces verbal in care se noteaza indexul de la contoarele vechi si de la cele noi.
Eu as pune media pe ultimele trei luni.
A pune toata neinchiderea pe el este inechitabil ....
Oricum, trebuie purtata o discutie si gasita o cale de mijloc!
akadea a scris:
ce trebuie sa fac eu, ca locatar, ca sa nu mi se puna in carca toate pierderile ?
cum trebuie sa imi schimb apometrele astfel incat sa nu mi se puna la plata diferentele?

- mergeti la magazin si cumparati apometre noi cu verificare metrologica ....
- anuntati administratorul ca ati cumparat apometre noi si vreti sa le inlocuiti pe cele vechi
- stabiliti cu administratorul cand le demontati, in functie de instalatorul ce face operatiunea
- la data si ora stabilita, instalatorul demonteaza apometrele vechi si le monteaza pe cele noi
- administratorul noteaza indexul celor vechi pentru a face diferenta dde index cu luna trecuta si stie cat ati consumat pana la schimbare
- administratorul aplica sigiliul asociatiei pe apometrele montate in instalatie si-si noteaza indexul acestora
- cand se face citirea sau raportarea indexului tuturor apometrelor (lunar), administratorul face diferenta si afla cat ati consumat prin noile apometre. Aduna acest consum cu cel stabilit pe apometrele vechi pana la demontare si trece acest consum pe lista de plata.

In acest fel nu se pierde nici o picatura de apa la schimbarea apometrelor si proprietarul plateste cat consuma indiferent ca a consumat pe apometrele vechi sau noi. Este foarte simplu si logic dar explicatia pare incarcata in scopul lamuririi oricarui om care chiar nu stie nimic despre apometre, administratie...
consider ca e o procedura potrivita si o sa ii anunt sa stie ce au de facut pe viitor cand isi mai schimba apometrele.
majoritatea isi schimba apometrele si ma pomenesc dupa aia cu ei, ca se trezesc ca au alte apometre.
multumesc pentu raspunsuri, sunt foarte explicite.