Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre cele 15 zile de concediu paternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre cele 15 zile de concediu paternal

Concediul paternal de 5zile +10 curs de puericultura se trec in ReviSal ca suspendare a CIM-ului ? Este obligatoriu ?
Multumesc.
Nu se opereaza in Revisal!
art.51 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
....
c) concediu paternal;
....

Prin urmare, suspendarea contractului individual de munca din initiativa angajatorului pentru concediu paternal este facultativa si nu obligatorie.

Suspendarea contractului individual de munca pentru efectuarea acestui concediu se opereaza in REVISAL intr-un termen de maxim 20 de zile lucratoare de la data la care a intervenit suspendarea.