Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cerere de raport expertiza psihologica judiciara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cerere de raport expertiza psihologica judiciara respinsa

Parintele nerezident a solicitat in dosarul de divort dispunerea unei expertize psihologice judiciare a parintilor impreuna cu minorul, dar care a fost respinsa ca fiind neutila cauzei. In speta, instanta de minori si familie nu a considerat oportuna aceasta expertiza, desi exista documente la dosar din care rezulta indicii ca acel copil este alienat de catre parintele rezident.
Cum sa convingi onorata instanta ce a pus procesul pe repede inainte, ca pentru a afla care este interesul superior al minorului ar trebui sa dispuna o evaluare a relatiilor emotionale dintre copil si cei doi parinti? Ce se mai poate face in aceasta situatie?
againstPAS a scris:
Parintele nerezident a solicitat in dosarul de divort dispunerea unei expertize psihologice judiciare a parintilor impreuna cu minorul, dar care a fost respinsa ca fiind neutila cauzei.
(...)
Ce se mai poate face in aceasta situatie?

În acest stadiu procesual nu se mai poate face nimic. Încheierea prin care instanța a respins administrarea acestei probe poate fi atacată odată cu fondul, adică atunci când o să atacați sentința pe care o va pronunța instanța (dacă va fi cazul să o atacați). Puteți să propuneți administrarea acestei probe din nou în apel.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Din pacate solicitarea a fost respinsa in faza de apel. Din perspectiva mea, parintele rezident este un parinte alienator de tipul cel mai grav. Instanta ar trebui sa se pronunte in apel atat asupra autoritatii parintesti, cat si asupra programului de legaturi personale. Parintele rezident, cand i-a fost pusa in discutie proba, a sustinut respingerea ei.
In recurs se mai poate face ceva? Multumesc
În recurs nu se mai pot cere noi probe.
Vă sfătuiesc să studiaţi pe site-ul Curţii de apel de care aparţineţi câte hotărâri pe minori şi familie au fost modificate. Dacă în ultimii 2 ani găsiţi măcar 10% , încercaţi, altfel...