Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa valabila ?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa valabila ?

O persoana fizica a ridicat o casa in 2008, a facut proiect si a platit taxa de autorizare la Primarie. Nu a dus la Primarie avizele din certifificatul de urbanism si nu is-a eliberat autorizatia. Daca astazi ar solicita o noua autorizatie de construire pe acelasi imobil ar fi valabila taxa din 2008??
multumesc!!
Nu, trebuie sa solicitati o noua autorizatie
Legea 50/1991 privind autorizarea executarii constructiilor şi unele masuri pentru realizarea locuintelor, art.7:
5) Autoritatea emitentă a autorizaţiei de construire stabileşte o perioadă de valabilitate de cel mult 12 luni de la data emiterii, interval în care solicitantul este obligat să înceapă lucrările. În această situaţie, valabilitatea autorizaţiei se extinde pe toată durata de execuţie a lucrărilor prevăzute prin autorizaţie, în conformitate cu proiectul tehnic.

(6) Neînceperea lucrărilor ori nefinalizarea acestora în termenele stabilite conduce la pierderea valabilităţii autorizaţiei, fiind necesară emiterea unei noi autorizaţii de construire. În situaţia în care caracteristicile nu se schimbă faţă de autorizaţia iniţială, se va putea emite o nouă autorizaţie de construire, fără a fi necesar un nou certificat de urbanism.
[ link extern ]
Multumesc !
Problema este ca NU i s-a eliberat autorizatie la vremea respectiva. El a platit o taxa fara sa obtina un document ( autorizatie).
Bună seara,
Ar trebui amendat cel care a construit şi lucrările oprite? Cum se procedează legal?
Dar dacă o persoană fizică realizează o construcţie-casă de locuit- fără forme legale pe un teren care, încă, nu îi aparţine şi cu latura din spate a fundaţiei pe hotar cu vecinul? Ce măsuri trebuie să ia inginerul de la primărie sesizat, despre aceste aspecte, de 3 luni?
Mulţumesc!
alexalex555, utilizator