Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Reziliere contract asistenţă juridică
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Reziliere contract asistenţă juridică

Bună ziua! Am încheiat un contract de asistenţă juridică cu un prea distins domn avocat. Lucrurile au decurs normal până la al doilea termen de judecată, el m-a sunat şi mi-a evocat faptul că judecarea pricinii se va amâna datorită faptului că pârâtul a introdus o cerere de amânarea. I-am învederat faptul că este în regulă şi că nu mă voi prezenta. La termenul următor, am discutat cu dânsul cu o zi înainte şi mi-a spus că există o nouă cerere de amânare, i-am zis că e ok, dar fiind prin preajmă am decis să prezint. În sala de judecată, stupoare el nu era prezent, judecătorul era croit să suspende cauza pentru că nici eu la rândul meu nu răspunsesm la apelul nominal ( am ajuns mai târziu ), am formulat oral o cerere de amânare ca să dreg busuiocul. L-am sunat pe distinul domn şi "l-am urechat" niţel, cert este că m-a deranjat aroganţa dumnealui şi vreau să închei colaboarea şi de asemnea să solicit reemiterea unei cote din onorariul avocaţial. Contractul de asistenţă juridică este ok, suma este corectă stipulată. Aş dori să-mi oferiţi o informaţie în legătură cu procedura care trebuie urmată, va trebui să mă adresez baroului, sau instanţei judecătoreşti?
Avocatul nu poate fi tras la raspundere pentru actul profesional. Poate invoca ca asa a inteles el sa croiasca apararea. Nu stiu ce sanse aveti..
Eu nu am invocat actul profesional ci tocmai lipsa de diligenţă. Dumnealui nu s-a prezentat la termen, deci a încălcat contractul de asitenţă juridică, putea să se acopere cu o cerere de amânare şi era în regulă. Calitatea servicilor ştiu că nu se pot invoca, însă nu pot plăti pe cineva ca să mă apare şi el să nu o facă, e un nonsens.