Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... VALOARE DIURNA LEGALA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

VALOARE DIURNA LEGALA

As dori sa stiu cat este in prezent valoarea diurnei legale.
Multumesc anticipat!
Nivelul diurnei:
- pentru angajatii din sectorul public - 13 RON
- pentru angajatii din sectorul privat - 32,50 RON (se aplica 2,5xdiurna in sect public)
Maxim deductibil fiscal este de 2,5 ori fata de diurna pentru instit. publice ( 13 lei ) = 32.5 lei..
CCM unic la nivel national stabileste nivelul minim al diurnei de deplasare pt. toate categoriile de angajati este cel stabilit prin actele nornative care se aplica de la acest regim putand fi sanctionata contraventional cf. art.276 CM
cititi prevederile O.G. nr.1860/2006 si art.21 alin. 3lit.b. Cod Fiscal
Exista diferente intre situatiile in care angajatul are si cazare pe banii companiei si cea in care se cazeaza pe cont propriu?
Pai daca se cazeaza pe cont propriu nu se deduc cheltuielile decat in limitele stabilite de lege.
Dar la ce va referiti mai exact?