Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie in alta tara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie in alta tara

Buna ziua. Am 2 intrebari:
1.Cineva care beneficiaza aici de pensie, prin plecarea in alt stat, i se echivaleaza pensia acolo? Ce trebuie sa faca sau ce dovezi sa aduca? Unde se poate adresa?
2.Anii lucrati in tara, respectiv aici, se pot echivala in vreun fel in afara... de exemplu aici esti profesor, pleci in x tara, acolo lucrezi altceva, de pilda. Anii lucrati aici, ca profesor, se recunosc in vreun fel acolo?
Multumesc pentru raspunsuri. Foarte rapizi si la obiect cu raspunsuri si ma bucur ca am gasit adevarati profesionisti pe acest forum, care pot da sfaturi pertinente in caz de nevoie.
Da, pensie din sistem public, mama verisoarei mele vrea sa plece cu ea intr-un stat UE si nu stie daca acolo va mai primi pensie, aici a muncit 37 de ani, primeste pensie si vrea sa stie ce se intimpla acolo cu pensia ei.
Multumesc , o sa-i spun.
Referitor la verisoara mea, aici a fost profesor...acolo- Austria- daca reuseste sa profeseze, vechimea de aici se recunoaste, nu?
Sper sa nu fi intrebat ceva aiurea..:(
In legatura cu prima problema, puteti studia aici care este cadrul legislativ in ceea ce priveste "exportul pensiei":
[ link extern ]
Formularul pe care trebuie sa il completeze beneficiarul este acesta:
[ link extern ]
Iar certificatul de viata este acesta:
[ link extern ]

In ceea ce priveste recunoasterea vechimii in profesie, nu stiu sa va spun care sunt conditiile specifice Austriei, insa ca si stagiu in munca pentru obtinerea prestatiilor sociale, acesta este recunoscut cu siguranta in UE.
Multumesc frumos. O zi frumoasa.:)