Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovinieta

Bună seara!
M-a lovit norocul!
Am primit prin posta o amenda pentru neplata rovinietei. Am fost filmat pe 21 septembrie 2014 și am primit amenda pe 21 ianuarie 2015. Problema este ca am trecut pe sectorul de drum unde am fost filmat și sancționat de aproximativ 10 ori în 4 luni. Rovinieta nu am plătit-o pentru că am crezut că este valabilă (aveam chitanța achitată în anul anterior și m-a indus în eroare).
Amenda am plătit-o regulamentar în 48 h și mi-am făcut și rovinietă.
Voi primi amendă pentru fiecare trecere prin locul respectiv sau eventual alte locuri cu camere special destinate acestui scop? Ar fi trebuit să fiu înștiințat în cel mult 30 de zile? Ce pot face dacă îmi vin vreo 10 - 15 amenzi?
Vă mulțumesc anticipat!!!
Conform dispozitii in vigoare,veti primi o singura amenda pentru fiecare luna calendaristica in care ati fost depistat circuland pe drumurile publice fara rovinieta