Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort,test paternitate,daune morale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort,test paternitate,daune morale

Buna ziua,
Sotul meu m-a parasit cand eram insarcinata in luna a Vlll .A participat la nastere dupa care la o saptamana a intentat actiunea de divort pe motiv ca am parasit domiciliul si care dubii in privinta paternitatii. Au trecut aproape patru luni de cand a fost depusa actiunea, iar in tot acest timp inca sotul meu spune la toate cunostintele noastre ca l-am inselat si ca are indoieli in ceea ce priveste paternitatea,lucru total neadevarat care ma scoate din minti.L-am rugat sa inceteze dar nu vrea. Pot sa.i cer daune morale sau materiale in procesul de divort pt defaimare ?avand in vedere ca mi.a "terfelit" imaginea...dar mai ales ca mi.a jignit copilul.
Puteti sa cereti daune morale pana la primul termen de judecata. Ele vor fi acordate, daca divortul se va finaliza din culpa sa.
Multumesc !