Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pauza de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pauza de masa

poate fi marit programul de lucru pe motivul acordarii pauzei de masa fara a fi mentionat in contract?
Art. 134 C.mun.
......
(3) Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.

Asadar, pauzele de masa prelungesc durata timpului stat la munca.

Daca programul de munca este mentionat in c.i.m., atunci modificarea acestuia nu se poate face decat prin modificarea c.i.m., chiar daca in art.117 C.mun. se prevede ca,programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.