Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contract de comodat pe un imobil care nu este ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contract de comodat pe un imobil care nu este întăbulat

Are doar recepția finală. Pot face contract de comodat?
D-voastra ce calitate ati avea, de comodant (adica cel care da in folosinta), sau de comodatar (cel ce primeste in folosinta) ?
Pe de alta parte, legea romana recunoaste oricare dintre urmatoarele acte doveditoare ale titlulului de proprietate in cazul unui imobil:

- contract de vanzare-cumparare incheiat cu o unitate de stat
- contract de construire incheiat cu o firma de constructii
- contract de vanzare-cumparare sau act donatie in forma autentica notariala
- certificat de mostenitor care sa ateste faptul ca apartamentul a fost dobandit de actualii proprietari prin mostenire
- hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila pronuntata in urma unui proces de divort, partaj, etc., in baza careia a fost atribuit dreptul de proprietate si posesie actualului proprietar

Vedeti undeva scris ceva despre intabulare :-/
Nu mai zic ca poti incheia un act de comodat prin care sa dai gratuit in folosinta un bun chiar daca nu esti proprietarul acelui bun. E drept, in anumite conditii.
DlGoe, utilizator