Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot cu CASS platit in provincie sa fiu decontat la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot cu CASS platit in provincie sa fiu decontat la Bucuresti?

Am gasit acest text de lege care ridica aceasta banuiala, si faptul ca am tot auzit ca unii (particulari) deconteaza consultatiile si uneori tratamente doar in baza contractului de asigurare cu casa de asigurari Bucuresti spre exemplu. Ma intereseaza fiindca la un spital de specialitate din Bucuresti de stat n-ar trebui sa conteze, dar inca nu stiu aceasta cu siguranta si-i sun si nu stiu nici ei sa-mi spuna...

Intrebarea e daca am acest "contract cadru" cu o casa de asigurari din provincie, mi se vor deconta si consultatiile de la un spital de stat din Bucuresti (cu trimitere din provincie bineinteles)?
Art. 208 din 95/2006
(3) Asigurările sociale de sănătate sunt obligatorii şi funcţionează ca un sistem unitar, iar obiectivele menţionate la alin. (2) se realizează pe baza următoarelor principii:
c) alegerea liberă de către asiguraţi a furnizorilor de servicii medicale, de medicamente şi de dispozitive medicale, în condiţiile prezentei legi şi ale contractului-cadru;
eusaisapte, utilizator
Decontarea se va face de Casa de Asigurari de Sanatate cu care aveti incheiat contractul de asigurare.
Sunt niste indicii ca fondul de asigurare este unic, atat in lege "funcţionează ca un sistem unitar", cat si fondul este numit unitar, si dilema mea era daca un spital de stat din capitala are contract cu casa de asigurari din capitala, si eu fac asigurarea cu casa de asigurari din provincie, daca spitalul din capitala cu contract cu casa de asigurari din capitala imi va deconta serviciile de baza, adica consultul probabil si unele medicamente

Am facut cerere de informare la CNAS sa fiu mai sigur, si am intrebat la un spital din Bucuresti care a raspuns ca nu stie, deci daca nu a ridicat nimeni problema probabil problema nu exista. Revin cu raspunsul din lege sau de la CNAS daca e cazul
Decontarea nu se face cu dvs, ci cu Casa de Sanatate al carei asigurat sunteti.
Da, stiu ca decontarea se face mai precis intre medicul care ma scuteste de plata consultatiei sau tratamentului dupa caz, si casa cu care are contract. Se poate sa aiba contract cu un sistem al caselor de asigurari privind spitalele militare, despre care iarasi nu stiu diferenta, daca e in acelasi "sistem unic" sau e altceva. Unii medici de familie sau medici specialisti asa au contractul, dar asta e deja alta intrebare oarecum
eusaisapte, utilizator
Cred ca am mai elucidat o chestiune. Trimiterea decontata o face medicul de familie sau medicul specialist, dupa care ma duc cu ea la spitalul din Bucuresti... acum intrebarea e daca decontarea prin CASS imi serveste si la alte eventuale consultatii in Bucuresti unde n-am trimitere din provincie...