Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu platit necorespunzator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu platit necorespunzator

Buna ziua!
Pun o intrebare pt o prietena care are urmatoarea problema.
Are studii superioare finalizate cu diploma de licenta, lucreaza intr-o firma pe postul reprezentant vanzari.
Firma se ocupa cu tele sales... vinde consumabile IT.
Am citit contractul de munca.... unde se specifica un salariu de 800 de lei + comision din vanzari conform anexei... Anexa care nu exista la acest contract. desi in contract nu se scrie.. si nici in anexa care nu este.... se pare ca trebuie sa faca profit in fiecare luna de 1000 de euro din clienti noi..... un lucru imposibil dupa parerea mea. Avand in vedere ca nu sunt doar 2 firme in tara asta care au acest serviciu nu vad cum este posibil sa se realizeze asa ceva.
Ultimul salariu pe care l-a luat a fost de 570 de lei in mana. Explicatia sefului pt acest salariu este ca nu au facut vanzarile pe clienti noi. Nu vad cum ar putea sa o plateasca cu acest salariu pentru studiile care le are indifirent de vanzarile pe care le face.
Conform contractului vinzi nu vinzi.... saariul este de 800 de lei in mana.
In plus se pare ca de la luna la luna modalitatea de calcul a comisionului variaza. Nu este singura persoana din firma in aceasta situatie,se pare ca toti cei care sunt din vanzari nu pot atinge acest plafon de 1000 de euro si drept urmare seful le-a taiat salariile si a plecat in concediu.

Ce poate face in situatia aceasta?
In cazul in care isi da demisia ce drepturi are ca sa isi ceara eventual recalcularea comisionului conform contractului....?
Va multumesc.
:offtopic:
nikol.ilea a scris:
Netul de la 800 este 668 lei.

Netul la 800 lei este 601 lei.

Dupa cum au spus si colegii mei, sesizati ITM-ul.

Subscriu. Acesta ar fi primul pas.
as mai avea o intrebare...
poate sa imi spuna cineva care mai este salariul pt studii superioare si cel pt studii medii...
Stiu ca era ceva trecut in lege dar nu stiu exact, nefiind domeniul meu.

va multumesc
Din CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.40. - (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3;
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe unitate.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. 1 se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.
Pentru studii medii este 720 lei iar pentru studii superioare 1200 lei.
Vedeti CCMUNN 2007-2010.
Insa angajatorii sunt obligati sa plateasca minimul prevazut in contractul colectiv de munca corespunzator functiilor din organigrama nu conform pregatirii educationale a angajatului. Daca un angajat cu facultate lucreaza pe un post de angent vanzari (care este un post cu studii medii), minim 720 lei ar trebui sa fie salariu.
Intotdeauna salariul din contractul de munca este cel brut.