Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor deces parinte
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor deces parinte

Buna ziua, tatal meu a decedat in urma cu 2 luni, vreau sa stiu daca eu, copilul lui, beneficiez de vreun ajutor din partea statului in urma acestei intamplari nefericite. Mentionez ca sunt singura la parinti, atat eu cat si mama mea suntem salariate. Cheltuielile de inmormantare au fost suportate de mine si de mama mea, insa nu am pastrat chitante si facturi, nici nu le-am cerut de fapt...Ce acte sunt necesare si cui trebuie sa ma adresez?
Tatal era salariat, pensionar sau fara venit?
Salariat
mergeti la locul de munca cu CF de deces si ar trebui sa va plateasca suma de~2300lei.
Aici e partea "amuzanta", el era angajat in cadrul firmei mamei mele, deci acest "ajutor" ar veni tot din buzunarul nostru nu?
Sa mearga sotia angajatului decedat la angajator, pentru a cere suma precizata mai sus. Se merge cu certificatul de deces in original. Celelalte documente necesare vi le pune la dispozitie firma: cerere tip, etc.