Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce semnam, statele de plata sau fluturasii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce semnam, statele de plata sau fluturasii?

Ce este mai bine sa semnam cu angajatii, state de plata sau fluturasi?
Pe stat, sunt trecuti toti angajatii si nu se asigura confidentialitatea, este atunci suficient sa semnam doar fluturasi? In instanta, de-ar fi vreun caz, poti sa faci dovada achitarii salariului numai cu fluturasi? Banii se achita din casierie, nu prin virament.
~ Conținut șters la cerere ~
State de plata trebuie semnate si nu fluturasi care nu au nicio baza legala.

Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit. (art.168 alin.1 C.mun.)