Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariatul refuza semnarea fisei de post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariatul refuza semnarea fisei de post

Buna ziua,

As vrea sa stiu ce sa intampla in cazul in care refuzi semnarea fisei de post ?
Ne-a fost modificata fisa de post, in aceasta fisa au fost trecute saricinile ale altor 4 departamente ,diferite,de aceasta am refuzat semnarea ei ,ce se poate intampla?
Abatere disciplinară.
Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
.....

Modificarea fisei postului poate interveni ca urmare a schimbarii conditiilor, mediului sau cerintelor postului pentru care a fost elaborata. Dar, ca orice modificare, ea trebuie adusa la cunostinta salariatului, care o va semna.

Salariatul poate refuza semnarea fisei postului in conditiile in care constata ca atributiile cuprinse in aceasta nu sunt in legatura cu postul ocupat ... daca doreste el poate semna sub rezerva legalitatii o astfel de fisa a postului.