Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz semnare fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz semnare fisa postului

lucrez la un spital. suntem in prag de acreditare si conform standardelor trebuie actualizate fisele posturilor. avem salariati care refuza sa semneze fisele de post reactualizate, fara sa comunice eventuale obiectiuni. pur si simplu nu vor. ce putem face in acest caz?
Care au fost motivele reactualizarii fiselor de post si care sunt modificarile?

Au fost impuse mai multe responsabilitati care nu se reflecta si in salariul acordat salariatului?
Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
.....

Modificarea fisei postului poate interveni ca urmare a schimbarii conditiilor, mediului sau cerintelor postului pentru care a fost elaborata.

Salariatul poate refuza semnarea fisei postului in conditiile in care constata ca atributiile cuprinse in aceasta nu sunt in legatura cu postul ocupat ... daca doreste el poate semna sub rezerva legalitatii o astfel de fisa a postului.

Refuzul salariatului de a semna fisa postului constituie o abatere disciplinara, dar nu una suficienta pentru a se dispune în temeiul sau masura disciplinara a desfacerii contractului de munca.