avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hartuire prin telefon mobil
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hartuire prin telefon mobil

Buna. Ce pot face impotriva unui idiot care ma tot suna pe telefonul meu mobil, si debiteaza numai porcarii, agasandu-ma non stop?
Am auzit ceva de filtru de selectie a apelantilor... stiti ceva referitor la asta? Nu imi vine sa imi schimb telefonul mobil.Numarul adica.
Si nu am idee de unde a facut rost de nr.meu. Sunt o persoana serioasa si nu am anturaj dubios.
Mersi de raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: adrian.rosian , utilizator 23:50, 3 Februarie 2010
Din nefericire vad ca se intampla acest lucru multora dintre noi... In cazul meu eu stiam si cine era persoana!
Va pot spune din experienta ca dupa vreo 2 luni de apeluri si mesaje tampite am mers la o sectie de politie cu telefonul in mana, le-am aratat apelurile, mesajele.... Au ridicat din umeri si mi-au zis foarte simplu, in "bunul stil militienesc"... " doamna... ce sa-i facem noi?! Dati-i si dumneavoastra mesaje si apeluri sau trimiteti pe cineva sa o sperie... Ca faceti plangere si daca respectiva persoana foloseste o cartela o inchide si gata, nu avem cum sa o mai gasim! ... "
Din fericire pentru mine respectiva persoana a renuntat la un moment dat din proprie initiativa.
Un alt caz al unei prietene, un fost iubit continua si acum sa ii trimita mesaje de amenintare cu moartea si sa o sune, dupa aproape un an! Si nu i se intampla nimic...
Este ingrozitor de frustrant sa ai parte de o astfel de problema si sa nu-i poti afla rezolvarea. Nu este posibil ca o pers afectata de atitudinea mizera a unor indivizi 'tulburati' sa nu poata gasi o rezolvare cat de cat facila si rapida a acestor probleme,din cauza unor proceduri intortochiate,lasand cale libera acestora in a-si continua hartuirea. Trec din nou,de 4 luni,va reamintesc, prin asta ,dupa ce cu cateva luni in urma am fost nevoita sa-mi schimb nr de tel din cauza unei astfel de pers. Acum mesajele sunt diferite,murdare,iar apelurile ...zeci sau sute iar eu nu-mi permit schimbarea repetata a nr de tel.Cunosc persoana care imi face acest lucru,neputinta mea nu poate decat sa o satisfaca si sa o provoace in a continua. Se pare ca avem legi 'favorabile' , 'protectoare'...doar teoretic. In rest...cale libera nebunilor.
Ellise a scris:
Din nefericire vad ca se intampla acest lucru multora dintre noi... In cazul meu eu stiam si cine era persoana!


Buna ziua,

Doresc sa va prezint un caz si mai ciudat si interesant:

Am primit pe telefonul fix Romtelecom un mesaj rostit de o voce pre-inregistrata, (precum ca am castigat o suma, sa sun la nr. .....).
Acest tip de mesaj comercial nesolicitat nu intruneste oare toate caracteristicile tehnice si legale ale unui "spam" ?
Ultima modificare: Vineri, 18 Septembrie 2009
legalmgm, utilizator
Si eu am o problema similara, fostul prieten are nervi pe mine si m-a sunat pana mi-am schimbat numarul, dar m-a pacalit si l-a aflat, a sunat din nou pana inchideam telefonul, nu se oprea, apoi dadea un sms si cand aprindeam telefonu prima confirmare si iar incepea. Acuma suna pe fix, la parintii mey si injura scurt cu ref la mine apoi inchide. A trecut pe cartela de cand l-am amenintat cu politia. Si mai imi si scrie injurii pe lift cu markerul si rade ca poate sa imi traga si un pumn, ca nu lasa amprente si nu am cum sa dovedesc. Ieri am incasat un bulgare de zapada in cap in hohotele lui, apoi m-a amenintat ca ma baga in zapada dar s-a lasat. Din ce am interbat si citit pe net politia nu face absolut nimik!!! si cand trece pe la mine prin zona suna la interfon si pleaca.
Si daca ma duc, ce dovada am ca el suna si injura? Se poate compara vocea, localiza de unde suna (desi suna de pe strada cand asteapta ratb cretinul). Este luata in seama o plangere fara dovezi palpabile, se duce politia peste el, sau ma chinui tot eu degeaba?El cum este anuntat? I se spune si cine a facut plangerea?Trebuie sa ne confruntam?:-SS?Si in cat timp? Astept un raspuns realist, nu neaparat unul juridic inutil cum mi-a dat si Cristian Ciocan pe mess-ul politiei.
Pentru sunatul la interfon, inregistrarea a cel putin 2 zile consecutive cu o camera de filmat ar trebui sa fie o dovada (ma gandesc eu) suficienta ca sa obtineti si o expertiza grafologica pentru scrisul cu marker. La telefonul cu cartela doar compania de telefonie va poate spune (cred ca la solicitarea unui procuror) locatia exacta (coordonate) a locului de unde s-a sunat, cu posibilitatea compararii cu locurile unde declara individul ca a fost in momentul respectiv.

E dificil, oricum, de construit un asemenea caz si cred ca resursele politiei sunt limitate, de aceea cred ca probele va trebui sa le strangeti dvs.

Parere personala, nu cunosc legislatia in domeniu..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apeluri cu numar ascuns corina_alice corina_alice De mai mult de un an de zile ma confrunt cu o problema care a ajuns sa ma streseze. Primesc apeluri repetate, zilnice, cu numar ascuns atat pe telefonul fix ... (vezi toată discuția)
Apel cu numar ascuns ramada ramada De vreo 5 luni de zile primesc apeluri cu numar ascuns pe telefonul meu. Nu am reusit sa-l prind niciodata pentru ca nu suna mult. Nu m-a injurat niciodata, nu ... (vezi toată discuția)
Apeluri telefonice de la un necunoscut lilianahristova lilianahristova Buna ziua,ma confrunt cu o situatie destul de neplacuta pentru mine si familia mea si as vrea sa aflu ce as putea face.Un individ suna incontinu,zi-noapte...., ... (vezi toată discuția)