Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Servitute

Detin un teren din 2000.Vecinul a cumparat un teren in apropiere in 2014.El are front la strada, dar mai ingust.Poate intra cu masini mici, dar nu si cu, camioane.A itodus o actiuni in instanta prin care ma obliga sa ii dau drept de servitute.Poate instanta sa-i dea castig de cauza in acest caz (avand in vedere ca nu este un loc infundat, avand acces la drumul public si avand in vedere faptul ca el a cumparat dupa mine terenul si stia care este situatia acestuia)?
Multumesc.
Puteti invoca ca prejudiciul adus dvs. este disproportionat (mai mare adica) in raport cu beneficiul adus vecinului, conform principiului certat de damno vitando, certat de lucro captando, adica va fi preferat cel care incearca sa apere ceva si nu cel care urmareste sa isi procure un avantaj.
In plus, trebuie sa dovedeasca el in ce masura ii este necesar si util drumul.
trandafir2, moderator
El are o ferma pe terenul respectiv si nu poate sa transporte hrana ptr. animale.Ce-i drept mie nu imi cauzeaza nici un prejudiciu.
Dar ma gandeam ca exista vreun temei de drept pe care ma pot baza, avand in vedere ca el nu are un drum infundat.
Incercati in cazul asta pe temeiul Art. 617. – (1) Proprietarul fondului care este lipsit de acces la calea publică are dreptul să i să permită trecerea pe fondul vecinului său pentru exploatarea fondului propriu.
(Dar fondul lui nu este lipsit de acces, din ce spuneti.)
(3) Dreptul de trecere este imprescriptibil. El se stinge în momentul în care fondul dominant dobândeşte un alt acces la calea publică.
Insa deja exista un alt acces.

De ce nu poate sa largeasca drumul pe care il are deja?
trandafir2, moderator
Sfatul meu e sa va puneti la aceasi masa si sa negociati. Pana la urma chestia se reduce la bani. Cat e dispus sa va dea ca sa ii vindeti cativa metrii si cat sunteti dispus sa pierdeti prin tribunale.
GermanAlex a scris:
Pana la urma chestia se reduce la bani. Cat e dispus sa va dea ca sa ii vindeti cativa metrii si cat sunteti dispus sa pierdeti prin tribunale.

Pai tocmai aia este, ca vecinul nu vrea sa ii dea nici un ban.