Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transfer proprietate imobil fara cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transfer proprietate imobil fara cadastru

Detin un imobil construit pe un teren care nu imi apartine.La momentul constructiei aveam un contract de inchiriere pentru teren care intre timp a expirat.Nici nu mi se cere terenul inapoi dar nici nu exista posibilitatea sa dobandesc drept de proprietate asupra lui in viitorul apropiat.Din cauza unei executari silite,doresc sa transfer dreptul de proprietate al cladirii(nu conteaza modul de transfer:vanzare,donatie).Este posibil sa fac acest lucru in conditiile date?Multumesc
nu.
Multumesc pentru raspunsul prompt.Dar cadastrul il pot face in conditiile in care nu detin terenul?Daca da,cum?
Nu puteti face dvs cadastru pe teren daca nu sunteti proprietar.
Daca nu aveti titlu de proprietate, nu puteti vinde sau dona deoarece,actul trebuie facut in forma autentica(autentificat de notarul public),iar, notarul public nu va autentifica actul(vanzare sau donatie)fara titlu de proprietate.
In situatia in care cadastrul pe teren este facut de proprietarul terenului(inainte de a ridica imobilul)pot face cadastru pe cladire in nume propriu?