Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere acordare salariu chas
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere acordare salariu chas

Buna as dori sa stiu daca pot sa imi primesc drepturile de salar in mana (chas) in situatia in care firma are peste 2000 de angajati iar drepturile de salar ne sunt platite prin banca (card). Ce ar trebui sa fac pt a ridica salariul chas? sau ce pot face daca depun cerere si aceasta este respinsa?
Angajatorul nu poate dispune efectuarea platii salariului pe card fara acordul salariatului .. in acest sens, se prevede in art.166 (2) C.mun. : Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.

Textul de lege prevede posibilitatea platii salariului prin card bancar. Asadar, nu se prevede obligativitatea . Per a contrario, plata salariului se poate face si cash.
si in cazul in care angajatorul iti refuza cererea pentru acordarea salariului chas, ce poti face?
Puteti incerca sa sesizati ITM-ul si/sau promova o actiune in instanta.
E posibil să ceri plata "în plic" (chas) a salariului dacă firma nu operează cu "casierie"? conform constitutiei tarii si codului munci pot primi (forta firma sa primesc) salariul chas?
Asa cum am spus, exista posibilitatea ca salariul sa fie platit cash.