Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Deja erori in Codul Fiscal actualizat ANAF 2015.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Deja erori in Codul Fiscal actualizat ANAF 2015.

Am citit din curiozitate modificarile introduse in CF actualizat prin OG 4/2015 in versiunea publicata de ANAF si am constatat ca, complectarea introdusa la art.71^1 din cap.7 cu privire la scutirea pentru impozitul datorat de persoanele cu handicap grav pentru veniturile din agricultura, piscicultura apare de fapt la cap.6 art.70^1 - venituri din pensii.
Ma intreb , in situatia data daca aceasta prevedere poate fi aplicata avand in vedere ca nu respecta numerotarea impusa prin ordinul legii.
Ce este publicat de ANAF pe site-ul lor nu modifica actele normative. OG 4 /2015 se aplica asa cum este in Monitorul oficial:

Venituri scutite
Art. 71^1. - Veniturile din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 72, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică de către persoanele fizice cu handicap grav ori accentuat, sunt scutite de impozit pe venit
Ioan Petru Butariu, Contabil
Eu nu am spus ca modifica modificarile introduse prin OG 4/2015. Nu ar avea cum pentru ca nu sant for legislativ.
De fapt este discutabil daca insasi OG poate modifica o lege organica.

Din remarca mea se poate constata doar ca cei de la ANAF sant de pe alta planeta.
Se pare ca au venit cu picioarele pe pamant si au rectificat.
Buna ziua! Ma scuzati ca indraznesc sa va solicit sa ma lamuriti intr-o situatie ce priveste noile modificari; sunt persoana cu handicap accentuat, am inchiriat o camera ca sa reusesc sa ma intretin, am citit si eu modificarile si nu am prea inteles, adica eu in situatia prezentata nu beneficiez de scutirea de la impozit, in schimb o alta persoana cu handicap grav,accentuat, obtine din derularea unui numar mai mare de 5 contracte scutire de impozit? Nu sunt sigura dar aceasta se numeste activitate independenta cand ai un nr.mai mare de 5 contracte?
Va multumesc!
Din pacate pt dvs. asa este!