Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale pensionar gradul 2 accentuat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

pensionar gradul 2 accentuat

as dori sa stiu daca eu cu gradul 2 accentuat,sunt infirm nu am un picior din accident circulatie nu din vina mea as dori sa stiu daca de la 1 februarie 2015 sunt scutit de la taxe si impozite locale,catre primarie,detin un teren si casa cu acte si un autoturism inregistrat si inscris pe numele meu as dori un raspuns va multumesc anticipat
Printre altele beneficiati si de

ART. 26*)/Legea 448/2006 - privind persoanele cu handicap: Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:

a) *** Abrogată

b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.

*) Referitor la alte facilităţi acordate persoanelor cu handicap, a se vedea şi prevederile corespunzătoare din Legea nr. 571/2003:
- art. 46^1, privind scutirea de impozit pentru veniturile din activităţi independente;
- art. 55^1, privind scutirea de impozit pentru veniturile din salarii;
- art. 68^1, privind scutirea de impozit pentru veniturile din pensii;
- art. 71^1, privind scutirea de impozit pentru veniturile din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură;
- art. 82 alin. (1^1), privind plăţile anticipate;
- art. 296^20 alin. (1) lit. e), privind scutirea de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate.