Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... proces verbal primit cu intarziere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

proces verbal primit cu intarziere

am primit pv intocmit in data de 03.05.2009 pe data de 03.06.2009. pot sa fac plangere prin care sa cer anularea acestui pv pt ca l-am primit dupa 30 de zile?
ce fel de proces-verbal? Il inregistrati cu 03.06.2009 si actionati in consecinta
pv de constatare a contraventiei emis de politia rutiera
Sigur , nerespectarea termenului de 30 de zile de comunicare a procesului verbal conduce la sanctiunea nulitatii absolute. Insa in cazul dumneavoastra , termenul e respectat....

Va ramane doar posibilitatea contestarii procesului verbal , invocand alte cauze de nulitate absoluta.
Sesizati instanta de judecata , in speta judecatoria in a carei raza teitoriala a fost savarsita contraventia ! Succes
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
buna ziua ,
ce fel de pr.vb emis de politie in lipsa dvs.?
termenul de contestatie curge de la data primiri procesului verbal daca a fost intocmit in lipsa dvs ,astel ca daca intruniti toate aceste cerinte contestati la judecatoria in raza careia s/a comis fapta .
pr vb de politie pe care am refuzat sa-l semnez.