avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... proces verbal primit cu intarziere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

proces verbal primit cu intarziere

am primit pv intocmit in data de 03.05.2009 pe data de 03.06.2009. pot sa fac plangere prin care sa cer anularea acestui pv pt ca l-am primit dupa 30 de zile?
Cel mai recent răspuns: clausy , utilizator 14:25, 15 Iunie 2009
ce fel de proces-verbal? Il inregistrati cu 03.06.2009 si actionati in consecinta
pv de constatare a contraventiei emis de politia rutiera
Sigur , nerespectarea termenului de 30 de zile de comunicare a procesului verbal conduce la sanctiunea nulitatii absolute. Insa in cazul dumneavoastra , termenul e respectat....

Va ramane doar posibilitatea contestarii procesului verbal , invocand alte cauze de nulitate absoluta.
Sesizati instanta de judecata , in speta judecatoria in a carei raza teitoriala a fost savarsita contraventia ! Succes
Ultima modificare: Miercuri, 17 Iunie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
buna ziua ,
ce fel de pr.vb emis de politie in lipsa dvs.?
termenul de contestatie curge de la data primiri procesului verbal daca a fost intocmit in lipsa dvs ,astel ca daca intruniti toate aceste cerinte contestati la judecatoria in raza careia s/a comis fapta .
pr vb de politie pe care am refuzat sa-l semnez.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt nemultumita de sanctiunea aplicata altei persoane, pot face plangere impotriva procesului verbal? madylumy madylumy buna ziua, va rog am si eu o problema: sotul meu a fost inplicat intr-un accident rutier, pe scurt se deplasa pe un drum national pe raza unui oras, carosabil ... (vezi toată discuția)
Contestare amenda contraventionala ContSters163516 ContSters163516 am primit o amenda de 500 roni pt ca am sunat la 112 scrie ca pot sa o contest in 15 zile la unitatea din care face parte agentul constatator. Faptul ... (vezi toată discuția)
Proces verbal valabil ? florin_7 florin_7 buna ziua Acum 5 saptamani am avut \" o intalnire \" cu politia rutiera ....am parcat pe un teren neamenajat, pol a spus ca sunt pe trotuar, ne-am ... (vezi toată discuția)