Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Alegeri neanuntate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Alegeri neanuntate

se da urmatoarea situatie
se planifica o adunare generala ( e inceput de an) ordinara, cu o ordine de zi pt ziua X.
in ziua X, fostul administrator (unul din locatari) contacteaza locatarii si pune anunturi in casute si in locuri vizibile incitand la re-alegerea comitetului si a presedintelui (care l-au dat afara) care au fost alese in decembrie anul anterior (deci anterior cu 2 luni)
corectati-ma daca gresesc:
poate sa se intrerupa desfasurarea adunarii din ziua X si sa forteze alegeri si voturi pur si simplu pt ca fostului administrator nu ii convine situatia ?
putem chema sprijinul politiei de proximitate - pt ca va fi scandal ?

chiar sunt curios ce o sa iasa.

Adunarea general se poate convoca doar de comitetul executiv sau de un grup de initiativa care sa fie 20% dintre proprietari.
Altfel, adunarea generala nu se poate convoca.
Simplu.
Orice participant la adunarea generala, daca aceasta este statutara, poate soilicita ca pe ordinea de zi, in afara punctelor propuse de comitet, sa se adauge si "alegerea altui comitet executiv, presedinte, comisie de cenzor". Propunerea de adaugare la ordinea de zi a acestui punct se pune la vot si daca majoritatea sunt de acord aceasta completeaza ordinea de zi.
Adunarea generala se desfasoara normal, se discuta fiecare punct al ordinii de zi si asa se ajunge si la punctul cu alegerile.
Cel ce a propus "alegeri" sau oricare alti proprietari, motiveaza, arata neregulile, nemultumirile... si propune pe altcineva in functia de presedinte. Se poat propune sau autopropune presedintele, membrii comitetului si cenzorii. Fiecare propunere se pune la vot iar majoritatea decide. Sigur ca presedintele si/sau membrii comitetului, cenzorii, pot sa-si dea demisia de suparare ori pot sa explice adunarii generale cum sta situatia din punctul lor de vedere si sa candideze din nou.
Asa ca nu trebuie sa le fie frica celor alesi de propunerile de schimbare, dar nici cei ce vor schimbarea sa nu creada cu certitudine ca vor realiza schimbarea.
Oricum asociatia va iesi in castig, va fi mai puternica, prin confirmarea celor in functie ori prin alegerea altora mai buni.
mersi, asta voiam sa aflu, pas cu pas desfasurarea ideala a evenimentelor.
consider ca am primit raspunsul cautat.

akadea a scris:

putem chema sprijinul politiei de proximitate - pt ca va fi scandal ?

La noi s-a stabilit o regula: de fiecare data, printre invitati se afla si politistul de proximitate. Chiar si numai de a nu fi scandal...